... ve pembe bulut sardı onları

içi sıcacıktı ve akide şekeri kokuyordu...

koca

larız

kafa

biz

biz

Diken Dosya : tarihten günümüze değişik işkence yöntemleri 2 - Kazıklı Voyvoda

20 Mart 2009 Cuma

Voyvoda III. Vlad, Drakula ya da Kazıklı Voyvoda 1448, 1456, 1462 yılları arası ve 1476 yıllarında Eflak beyliğinin voyvodası (prens) idi.
Voyvoda III. Vlad düşmanlarını (özellikle esir aldığı Osmanlı askerlerini) kazıklara çakarak işkenceyle öldürmesiyle tarihe geçmiştir. Sonradan Bram Stoker'ın Drakula romanına ve Drakula filmlerine konu olmuştur.
Osmanlılara yenilen Vlad'ın babası onu rehin olarak Osmanlılar'a vermişti. Yaşamının bir kısmını Osmanlıların elinde tutsak olarak yaşadı. Osmanlılar'ın egemenliğini kabul ederek Eflak'ın başına geçti. 1462 yılındaII. Mehmet Eflak seferine çıkarak Vlad'ın ordularını yendi ve Eflak'ı Osmanlı Devleti'ne yeniden bağladı.1476'da Vlad tekrar baş kaldırdı ama gene Osmanlı ordularına yenildi. Bu sefer öldürüldü ve kesilen başı öldürüldüğünü ispat etmek için İstanbul'a gönderildi.


Son derce canice işkenceler yapan bu lider özellikle işkencelerin salt acı değil psikolojik olmasına özen gösterirdi. Yeni doğum yapmış anneleri bir direğe bağlanırdı. Süt dolu göğüsleri kesilir onun yerine ise bebeklerinin başlarını kestirip diktirirdi ve kesilen göğüsler köpeklere yedirirdi.


Kimi zaman ise kurbanların vücutları fazla kan akıtmadan derilerinden arındırılır ve sonrasında üstüne tuz sürülüp, kaçilere yalatılmak suretiyle, sürülen tuzun kristalimsi yapısı yavaş yavaş kanata kanata çok ağır bir şekilde kan kaybından öldürülürdü , ki bu süre bazen günler alırdı.


Voyvoda’nın sinema tarihi boyunca filmlere konu olan en klasik metodu ise kurbanlarını yaklaşık bir metre yüksekliğindeki ucu sivriltilmiş kalın odunlara oturtması olarak bilinir.


Kendisine gönderilen elçilerin sarıklarını kafalarına çaktırıp sonrasında geri çekerek çıkartmak gibi akıl almaz işkence tekniklerinden de bahsedilmekte..


Bunlar her ne kadar tarih kitaplarında net bir şekilde anlatılsa da, hepsinin masal olmasını ümit etmeden de geçemiyor insan..

0 yorum gelmiş :):

Yorum Gönder

 

Mail ile Takip